Uganda to kraj, który zachwyca i przyciąga turystów – nie bez powodu nazywany jest perłą Afryki. Ale jak informuje polskie MSZ, są aspekty, na które trzeba uważać, choć w żadnym wypadku nie dyskwalifikują one kraju jako ciekawego celu podróży. Co musisz wiedzieć?
Tak naprawdę jednym z głównych zagrożeń w Ugandzie są ataki terrorystyczne, które mogą zdarzyć się w pobliżu granicy Ugandy z Demokratyczną Republiką Konga oraz Sudanem Południowym. Pozostałe rejony kraju są pod tym kątem bezpieczne, a wyprawa z doświadczonym podróżnikiem przeprowadzi Cię przez Ugandę tam, gdzie ryzyko jest najmniejsze. W ostatnim czasie nie było informacji o aktywności grup terrorystycznych – problem może być w fazie wygaszenia.
Jeśli chodzi o tzw. przestępczość pospolitą, to zdarzają się kradzieże – to realny problem, z którym muszą mierzyć się turyści. Ale jest mnóstwo sposobów na to, byś nie padł ofiarą przestępstw tego typu – najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem, wybierając sprawdzone miejsca noclegowe czy knajpy, a także unikać noszenia przy sobie większych kwot pieniędzy i cennych przedmiotów. Niestety wyjście z laptopem na miasto i zostawienie go na stoliku podczas zamawiania jedzenia może skończyć się dla Twojego dobytku nie najlepiej.
Dodajmy też, że władze zalecają zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po zmroku. Zdecydowanie bezpieczniej będziesz czuć się podróżując w grupie – jeśli więc marzysz o ugandzkim safari, chcesz poznać najpiękniejsze jeziora kraju i parki narodowe Ugandy, zdecyduj się na wycieczkę zorganizowaną.
Doświadczony przewodnik wie, gdzie się udać, by było nie tylko pięknie i zjawiskowo, ale też po prostu bezpiecznie – w końcu adrenalinę na wyprawach lepiej czerpać z wyjątkowych widoków czy bliskich kontaktów z niespotykanymi zwierzętami niż ze zmierzeniem się z przestępczą stroną Ugandy. Może wybierzesz się z nami na wycieczkę przyrodniczą po tym państwie? Polecamy Twojej uwadze wyjątkową wyprawę Uganda - nie tylko goryle!, podczas której poznasz dziewicze lasy w Kibale, wodospady na Nilu, mokradła Bigodi czy wreszcie Park Narodowy Queen Elizabeth.
Na pierwszy ogień weźmy poziom opieki medycznej. W całej Ugandzie ochrona zdrowia odbiega od standardów europejskich (nawet w stolicy kraju), tym bardziej polecamy wykupienie kompleksowego ubezpieczenia zdrowotnego, które obejmie pokrycie kosztów leczenia lub transport medyczny do kraju w razie poważniejszych problemów zdrowotnych. Pamiętaj: szczepienia przeciwko żółtej febrze są obowiązkowe w przypadku przyjazdu z niektórych krajów (chodzi o kraje objęte wysokim ryzykiem żółtej febry), a profilaktyka malaryczna to krok, który warto podjąć, jeśli planujesz safari czy leśne eskapady.
Kolejna kwestia to infrastruktura drogowa. Wypadki drogowe są częste, zwłaszcza w nocy, ze względu na niską jakość dróg i obecność dzikich zwierząt, które nocą wychodzą na ulice w rejonach pozamiejskich. Jeśli chodzi o transport publiczny, w tym autobusy i motocyklowe taksówki (tzw. boda-boda), musisz zdawać sobie sprawę z tego, że częścią uroku Ugandy jest ich… nieidealność. Opóźnienia czy niska jakość pojazdów po prostu będą się zdarzać.
Czy w Ugandzie jest bezpiecznie? Tak, o ile Przed podróżą sprawdzisz aktualny poziom bezpieczeństwa i będziesz unikać ryzykownych kierunków. Wskazówka: Rejestracja w systemie Odyseusz, prowadzonym przez MSZ, będzie pomocna w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych. W Ugandzie nie ma polskiej ambasady, najbliższa jest Ambasadą RP w Nairobi.
Klub Podróży Horyzonty Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich Zdalne zarządzanie biurem podróży poprzez wdrożenie dedykowanej platformy informatycznej rozwiązaniem na sytuacje kryzysowe Klubu Podróży Horyzonty.
Celem projektu jest zapewnienie zdalnej i zautomatyzowanej obsługi klienta, co znacznie poprawi jakość świadczonych usług oraz zwiększy odporność biura na sytuacje kryzysowe.Dofinansowanie projektu z UE: 234 719,17 PLN