Kontynenty

czwartek, 31 października 2024

Kambodża i bezpieczeństwo – co warto wiedzieć?


Planujesz podróż do Kambodży? Bezpieczeństwo turystów to temat, od którego warto w ogóle zacząć organizację wyjazdu — i chociaż to kraj, który coraz mocniej otwiera się na turystykę i z roku na rok oferuje podróżującym coraz więcej udogodnień, to jednak warto pamiętać o pewnych wyzwaniach. Co robić, aby Twoja podróż była spokojna i przyjemna? Podpowiadamy, jak uniknąć najczęstszych zagrożeń.

Czy Kambodża jest bezpieczna?

Zacznijmy od podstawowych faktów. Wielu podróżników zastanawia się, czy Kambodża jest bezpieczna. Generalnie — tak, to kraj przyjazny podróżnym, ale na pewno nie powinieneś odpuścić podstawowych zasad bezpiecznego zwiedzania, szczególnie będąc w zatłoczonych albo właśnie odludnych miejscach. Największe zagrożenia to, jak w większości krajów, drobna przestępczość, ale zdarzają się też przestępstwa związane z przemytem narkotyków czy niebezpieczne zachowania na drodze, których warto się wystrzegać.

Kradzieże i przestępczość

W większych miastach, takich jak Phnom Penh czy Siem Reap, jednym z największych wyzwań są niestety bardzo częste kradzieże kieszonkowe, wyrywanie torebek i plecaków. Dzieje się to zwykle w zatłoczonych miejscach o turystycznym charakterze oraz na popularnych szlakach. Co możesz zrobić, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w Kambodży?

Używki i przestępstwa narkotykowe

Przypomnijmy tylko, że narkotyki są nielegalne w Kambodży, a ich posiadanie, nawet w niewielkich ilościach, może skutkować surowymi karami, w tym więzieniem. W związku z tym częste są próby wmieszania turystów w przemyt narkotyków — dlatego unikaj jakichkolwiek kontaktów z osobami oferującymi substancje odurzające i nie przyjmuj nic od nieznajomych, którzy np. poproszą Cię o przekazanie komuś z hotelu paczki.

Transport i bezpieczeństwo na drogach

Jednym z największych zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać turyści, jest… ruch drogowy. Po przybyciu na miejsce szybko zauważysz, że z perspektywy Europejczyka infrastruktura drogowa w Kambodży pozostawia wiele do życzenia, a zasady ruchu drogowego są, mówiąc delikatnie, ignorowane. Duża liczba wypadków drogowych to poważny problem w kraju. 

W związku z tym zachowaj szczególną ostrożność przy wynajmowaniu skuterów lub samochodów, a jako pieszy zwróć uwagę na swoje bezpieczeństwo przebywając po zmroku na gorzej oświetlonych ulicach. Dodajmy też, że niebezpieczne i niewskazane jest podróżowanie nieoznakowanymi i niezarejestrowanymi pojazdami podającymi się za taksówki. Co zatem wybrać? Najlepiej postawić na zorganizowaną wyprawę, w ramach której organizatorzy zaplanują bezpieczny transport, np. autobusem z certyfikowanym kierowcą.

Kambodża — bezpieczeństwo turystów. Jak o siebie zadbać?

Pozostaje jeszcze kwestia zagrożeń związanych ze zdrowiem. Jak informuje polskie MSZ, podróżujący do Kambodży powinni być świadomi takich zagrożeń jak choroby tropikalne, w tym malaria i denga. Ważne! Ryzyko ukąszeń komarów wzrasta szczególnie w porze deszczowej, od maja do października. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednie środki ochrony przed owadami i sprawdź, czy jesteś zaszczepiony. Warto też pamiętać, że Kambodża leży w strefie klimatu monsunowego, co oznacza, że właśnie porze deszczowej mogą występować intensywne opady, powodujące powodzie i lokalne podtopienia.

Niestety opieka zdrowotna w Kambodży nie zawsze (a raczej nie wszędzie) jest na wysokim poziomie. Poza większymi miastami możesz mieć problem z otrzymaniem odpowiedniej pomocy. Z tego względu możesz rozważyć wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które pokrywa koszty ewentualnego transportu medycznego do krajów sąsiednich, takich jak Tajlandia, gdzie opieka zdrowotna jest lepiej rozwinięta.

Wskazówka: Zdecydowana większość regionów turystycznych Kambodży, takich jak Angkor Wat, jest bezpieczna, w niektórych bardziej odległych obszarach nadal mogą znajdować się miny lądowe oraz niewybuchy, pozostałości po wojnie domowej. Obszary szczególnie zagrożone to północne i wschodnie prowincje przy granicy z Tajlandią i Laosem.

Jeśli chodzi o Kambodżę, bezpieczeństwo turystów poprawia się z roku na rok — ale i tak, jak wszędzie, warto zachować czujność. Planuj podróż z głową, a najlepiej z doświadczonym biurem podróży, którego przewodnicy podpowiedzą Ci, co robić, a czego lepiej unikać!

Inne wpisy na blogu

Dlaczego Horyzonty

Przygotowywanie wypraw i ich prowadzenia jest naszą pasją. Interesujemy się ptakami, wędrujemy po górach, jeździmy rowerami, fotografujemy i docieramy do najdalszych zakątków Ziemi, aby później podzielić się swoimi doświadczeniami i zdobytą wiedzą z Uczestnikami naszych wyjazdów.
20 latPodróżujemy z Wami
po całym świecie!
5 tys.Zadowolonych podróżników
każdego roku
60Ofert wyjazdów
w stałej ofercie biura
250Terminów dostępnych
przez 12 miesięcy w roku!

Klub Podróży Horyzonty Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich Zdalne zarządzanie biurem podróży poprzez wdrożenie dedykowanej platformy informatycznej rozwiązaniem na sytuacje kryzysowe Klubu Podróży Horyzonty.

Celem projektu jest zapewnienie zdalnej i zautomatyzowanej obsługi klienta, co znacznie poprawi jakość świadczonych usług oraz zwiększy odporność biura na sytuacje kryzysowe.Dofinansowanie projektu z UE: 234 719,17 PLN