Jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podróżującym do Republiki Południowej Afryki zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Wszystko przez to, że RPA to kraj, który zmaga się z wysokim poziomem przestępczości, w tym przestępstw z użyciem przemocy, kradzieży, włamań oraz oszustw. Dochodzi również do porwań. Według MSZ, w RPA występuje zagrożenie terroryzmem, a w ostatnich latach zatrzymano osoby powiązane z międzynarodowymi grupami terrorystycznymi.
Wskazówka: W większych miastach, takich jak Johannesburg, Pretoria, Kapsztad i Durban, ryzyko jest wyższe niż poza nimi – między innymi ze względu na poziom turystyki.
W RPA częstym zjawiskiem są demonstracje i protesty – często zakłócają ruch uliczny. Jeśli widzisz organizujący się strajk, trzymaj się z dala.
Dane dotyczące przestępczości i bezpieczeństwa to jedno, ale przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności zminimalizujesz ryzyko i będziesz móc cieszyć się pełnią podróży. Chcesz bezpiecznie podróżować po kraju? Podpowiadamy, jak to zrobić.
W miastach istnieją dzielnice, które są bardziej narażone na przestępczość. Warto zasięgnąć opinii lokalnych mieszkańców lub personelu hotelowego, które miejsca lepiej omijać.
Wynajmowanie samochodu jest popularnym sposobem podróżowania po RPA, ale ważne jest, aby wynajmować pojazdy tylko od renomowanych firm. W miastach najlepiej korzystać z usług licencjonowanych taksówkarzy (gdzie "licencjonowanych" to słowo-klucz!).
Wskazówka: Najbezpieczniejszym sposobem zwrotu wypożyczonego samochodu na międzynarodowe lotnisko w Kapsztadzie jest skorzystanie z autostrady N2 i podążanie za znakami na Airport Approach Rd (zjazd 16).
Kieszonkowcy i złodzieje często działają w zatłoczonych miejscach, czy to komunikacja miejska, czy popularne atrakcje miejskie. Dlatego tak ważne jest, aby pilnować swoich rzeczy, nie nosić dużych sum pieniędzy na raz i unikać ostentacyjnego prezentowania wartościowych przedmiotów, takich jak biżuteria czy drogie aparaty fotograficzne.
Musisz wypłacić pieniądze na miejscu? W porządku, ale korzystaj tylko z bankomatów znajdujących się w bezpiecznych miejscach, takich jak centra handlowe czy hotele. Unikaj wypłacania dużych sum pieniędzy i upewnij się, że nikt nie jest przesadnie zainteresowany Twoim portfelem po odejściu od bankomatu.
Uważamy, że nie ma nic, co zwiększa bezpieczeństwo tak mocno, jak zorganizowane wycieczki do Afryki, w tym RPA. Po pierwsze: nie jesteś sam, po drugie: zawsze towarzyszy Ci przewodnik z ogromnym doświadczeniem, który nie tylko podpowie, gdzie się udać, by zrobić najlepsze zdjęcia, lecz także gdzie się nie udawać ze względów bezpieczeństwa. Takie wskazówki od osoby, która zna RPA od podszewki, są naprawdę bezcenne. Jeśli więc tylko możesz – postaw na zorganizowane wyprawy do RPA, z osobami, które współdzielą Twoją pasję do podróży, i doświadczonymi przewodnikami.
Przed podróżą warto upewnić się, że masz aktualne szczepienia przeciwko żółtaczce, durowi brzusznemu oraz polio. W niektórych regionach kraju, zwłaszcza na północy, zaleca się również podjęcie odpowiednich środków ochrony przeciwko malarii.
Ważne! Unikaj picia nieprzegotowanej wody z kranu. Woda butelkowana jest powszechnie dostępna, dlatego korzystaj z niej do woli i pamiętaj, że w trakcie takiego wyjazdu Twoje zdrowie jest ważniejsze niż np. chęć ograniczania zużycia plastiku. Dodatkowo zwracaj uwagę na jakość jedzenia, zwłaszcza w ulicznych straganach.
A co z ludźmi? Na pewno rozumiesz fakt, że RPA to mieszanka kultur, języków i etniczności. Szanuj lokalne obyczaje i tradycje. Jeśli chcesz nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w lokalnych językach, Twój przewodnik podczas zorganizowanej wyprawy na pewno Ci pomoże!
Klub Podróży Horyzonty Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich Zdalne zarządzanie biurem podróży poprzez wdrożenie dedykowanej platformy informatycznej rozwiązaniem na sytuacje kryzysowe Klubu Podróży Horyzonty.
Celem projektu jest zapewnienie zdalnej i zautomatyzowanej obsługi klienta, co znacznie poprawi jakość świadczonych usług oraz zwiększy odporność biura na sytuacje kryzysowe.Dofinansowanie projektu z UE: 234 719,17 PLN