Kontynenty

wtorek, 10 września 2024

Skamieniały las w Namibii


Słyszałeś kiedyś o Skamieniałym Lesie w Namibii? To popularna atrakcja turystyczna w regionie Damaraland. Trudno o bardziej fascynujące miejsce w okolicy, a nawet i na świecie! Dlatego Skamieniały Las przyciąga regularnie podróżników z całego świata, a jego historia i geologia są nie mniej intrygujące niż sama sceneria. Ale zanim wybierzesz się do Skamieniałego Lasu w Damaraland, dowiedz się na jego temat jeszcze więcej!

Historia Skamieniałego Lasu w Namibii

Nawet najbardziej tajemnicze zjawiska geologiczne mają swoje logiczne wyjaśnienia – jak jest w przypadku tego słynnego lasu?

Jak powstał Skamieniały Las?

Skamieniały Las w Namibii jest wynikiem procesów geologicznych, które zaszły około 280 milionów lat temu, jeszcze w erze karbonu. W tamtych czasach obszar był pokryty bujnymi lasami, ale naukowcy podejrzewają, że nagłe powodzie doprowadziły do powalenia drzew, które następnie zostały przykryte warstwami mułu i piasku. Z biegiem lat proces mineralizacji zamienił organiczne szczątki drzew w… skamieliny.

Miejsce to zostało odkryte w XX wieku i szybko zyskało na popularności jako atrakcja turystyczna. Nic dziwnego! Ale dobrze, że obecnie jest chronionym stanowiskiem geologicznym, a jednocześnie przyciąga wszystkich miłośników przyrody.

Ważne: Odwiedzając las przestrzegaj zasad i w żadnym wypadku nie zabieraj ze sobą fragmentów skamielin!

Czego się spodziewać w Skamieniałym Lesie Namibii?

Skamieniały Las składa się z pni drzew, które są doskonale zachowane i widoczne na powierzchni ziemi. Niektóre z tych skamieniałych pni mają długość do 34 metrów i średnicę 6 metrów, co świadczy o tym, że lasy, które rosły tu przed milionami lat, były naprawdę potężne. Chociaż obszar Skamieniałego Lasu nie sprzyja rozwijaniu się nowego życia, to można tu spotkać ptaki i małe ssaki, które przystosowały się do życia w trudnych warunkach pustyni.

Oprócz skamieniałych drzew znajdziesz w okolicy endemiczne rośliny Namibii (np. welwiczję osobliwą, jedną z najstarszych roślin na Ziemi, która może żyć nawet 2000 lat!).

Zwiedzanie Skamieniałego Lasu: praktyczne wskazówki dla turystów

Skamieniały Las znajduje się około 50 kilometrów na zachód od miasta Khorixas, w regionie Kunene. Najłatwiej dotrzeć tu wynajmując samochód terenowy – bez napędu na cztery koła nie będzie łatwo przedostać się przez nieutwardzone drogi Damaralandu.

Jeśli chodzi o to, kiedy najlepiej wybrać się do Skamieniałego Lasu w Namibii, zdecydowanie polecamy porę suchą (maj-październik) ze względu na umiarkowane temperatury. W okresie deszczowym drogi mogą być nieprzejezdne.

Zdarza się, że klienci pytają, czy naprawdę potrzebują przewodnika, by odwiedzić Skamieniały Las. Najkrótszą odpowiedzią jest: nie. Czysto technicznie, możesz odwiedzić to miejsce sam. Ale trzeba zdawać sobie sprawę, ile się traci, oglądając okolicę tylko z wiedzą z internetu i bez lokalnego wsparcia! Dobry przewodnik dostarczy nie tylko fachowych informacji, ale również zapewni bezpieczną i komfortową wizytę. Jeśli marzy Ci się odkrycie atrakcji regionu Damaraland, zerknij na nasze wyprawy – na przykład Na tropie Wielkiej Piątki.

Skamieniały Las – ciekawostki i mniej znane fakty 

Inne wpisy na blogu

Dlaczego Horyzonty

Przygotowywanie wypraw i ich prowadzenia jest naszą pasją. Interesujemy się ptakami, wędrujemy po górach, jeździmy rowerami, fotografujemy i docieramy do najdalszych zakątków Ziemi, aby później podzielić się swoimi doświadczeniami i zdobytą wiedzą z Uczestnikami naszych wyjazdów.
20 latPodróżujemy z Wami
po całym świecie!
5 tys.Zadowolonych podróżników
każdego roku
60Ofert wyjazdów
w stałej ofercie biura
250Terminów dostępnych
przez 12 miesięcy w roku!

Klub Podróży Horyzonty Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich Zdalne zarządzanie biurem podróży poprzez wdrożenie dedykowanej platformy informatycznej rozwiązaniem na sytuacje kryzysowe Klubu Podróży Horyzonty.

Celem projektu jest zapewnienie zdalnej i zautomatyzowanej obsługi klienta, co znacznie poprawi jakość świadczonych usług oraz zwiększy odporność biura na sytuacje kryzysowe.Dofinansowanie projektu z UE: 234 719,17 PLN