Regiony

środa, 25 września 2024

Kirgistan i bezpieczeństwo – co warto wiedzieć?


Kirgistan, kraj położony w samym sercu Azji Centralnej, staje się coraz bardziej popularnym celem podróży. Wszystko za sprawą fenomenalnych górskich krajobrazów i wyjątkowej kultury. Aby cieszyć się wyjazdem, warto zadać sobie pytanie, czy Kirgistan jest bezpieczny – oraz co możesz zrobić, aby zapewnić sobie spokojny wyjazd, a jeśli pełen przygód, to tylko tych dobrych! Pozwól, że opowiemy Ci, bazując na naszym doświadczeniu, co warto (a nawet należy) wiedzieć na temat bezpieczeństwa w Kirgistanie.

Kirgistan i bezpieczeństwo

Rozmawiając o poziomie bezpieczeństwa w Kirgistanie nie można ominąć też tematów politycznych, które mocno wpływają na to, jak ten kraj jest odbierany przez turystów, oraz wielu praktycznych aspektach, od transportu po dobre obyczaje. Dlatego w tej części artykułu opowiemy Ci o nastrojach politycznych, bezpieczeństwie publicznym czy opiece medycznej. 

Scena polityczna w Kirgistanie

Kirgistan jest demokratyczną republiką, ale jego historia polityczna jest – mówiąc delikatnie – burzliwa. Od czasu uzyskania niepodległości w 1991 roku, kraj ten przeszedł przez kilka rewolucji i zmian władzy. Choć obecnie sytuacja polityczna jest stosunkowo stabilna, polecamy Ci śledzić aktualne wydarzenia i unikać dużych zgromadzeń oraz demonstracji, które mogą nagle przerodzić się w zamieszki.

Ważne: MSZ odradza podróże do obwodu batkeńskiego oraz w rejony pogranicza kirgisko-tadżyckiego. Powodem jest niedawny konflikt kirgisko-tadżycki. Granica między oboma krajami pozostaje zamknięta do odwołania.

Bezpieczeństwo publiczne

Kirgistan to kraj względnie bezpieczny dla turystów, jednak jak wszędzie, warto zachować podstawowe środki ostrożności. Przez wiele lat sytuacja przestępcza była zbliżona do tej w Polsce, ale należy dodać, że sytuacja uległa nieznacznemu pogorszeniu przez pogłębiający się kryzys. Czynnikiem zwiększającym zagrożenie są zdarzenia wywołane przez ekstremistów (Biszkek 2015 r., 2016 r.). 

W większych miastach, takich jak Biszkek i Osz, zdarzają się drobne przestępstwa, takie jak kradzieże kieszonkowe i włamania do samochodów. W związku z tym zalecamy nie udawać się na samotne spacery, zostawiać pojazdy w bezpiecznych miejscach i nie nosić ze sobą dużych ilości pieniędzy w gotówce.

Natura

Kirgistan jest prawdziwym rajem dla miłośników trekkingu i alpinizmu! Jeśli planujesz odwiedzić pasmo górskie Tien-Szan czy jezioro Issyk-Kul, pamiętaj, żeby odpowiednio się przygotować. MSZ doradza, aby powiadomić polską placówkę dyplomatyczną w przypadku wyprawy w góry. Zawsze miej ze sobą kartkę z adresem i telefonem do rodziny (a najlepiej także do polskiej ambasady; najlepiej w języku rosyjskim). Zawsze miej przy sobie mapy, GPS oraz zapas jedzenia i wody. Klimat górski jest surowy, więc trzeba być przygotowanym na nagłe zmiany pogody.

Ale czy Kirgistan jest bezpieczny dla osób poruszających się po górach? Groźne mogą okazać się lawiny: oczywiście przede wszystkim śnieżne, ale w okresie wiosenno-letnim także błotne! W Kirgistanie nie ma służb ratunkowych przygotowane do podejmowania akcji ratowniczych w górach. Pamiętaj, że Kirgistan leży w strefie aktywnej sejsmicznie. 

Opieka medyczna

Opieka medyczna w Kirgistanie jest ograniczona, szczególnie poza większymi miastami. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego obejmującego ewakuację medyczną w razie poważniejszych problemów zdrowotnych. W ramach wycieczek z biurem podróży Horyzonty oferujemy ubezpieczenie w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" na poniższe sumy:

Wskazówka: Przed podróżą skonsultuj się z lekarzem medycyny podróży w sprawie szczepień, takich jak na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny oraz wściekliznę.

Transport

System transportowy w Kirgistanie jest rozwinięty na różnym poziomie, w zależności od lokalizacji. Główne drogi w miastach i aglomeracjach są zazwyczaj w dobrym stanie, jednak w bardziej odległych regionach mogą być całkowicie nieprzejezdne. Taksówki i marszrutki (minibusy kursujące po stałych trasach) są powszechnym środkiem transportu, ale pamiętaj, aby nie wsiadać do przypadkowych pojazdów. Wynajem samochodu może być dobrym rozwiązaniem, jeśli czujesz się pewnie za kierownicą. W przypadku wycieczek zorganizowanych ogromną zaletą jest to, że nie musisz martwić się transportem – na trasie między punktami przejedziesz najczęściej busem czy autokarem.

Kirgistan i bezpieczeństwo – podsumujmy!

Warto pamiętać, że odpowiedzialne i ostrożne zachowanie nie tylko zwiększa bezpieczeństwo turysty, ale także przyczynia się do pozytywnych relacji z mieszkańcami i ochrony piękna Kirgistanu! A jeśli chcesz podróżować bezpiecznie i wygodnie, a jednocześnie zwiedzić najciekawsze okolice tego kraju – wybierz się na wyprawę do Kirgistanu z biurem podróży Horyzonty.

Inne wpisy na blogu

Dlaczego Horyzonty

Przygotowywanie wypraw i ich prowadzenia jest naszą pasją. Interesujemy się ptakami, wędrujemy po górach, jeździmy rowerami, fotografujemy i docieramy do najdalszych zakątków Ziemi, aby później podzielić się swoimi doświadczeniami i zdobytą wiedzą z Uczestnikami naszych wyjazdów.
20 latPodróżujemy z Wami
po całym świecie!
5 tys.Zadowolonych podróżników
każdego roku
60Ofert wyjazdów
w stałej ofercie biura
250Terminów dostępnych
przez 12 miesięcy w roku!

Klub Podróży Horyzonty Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich Zdalne zarządzanie biurem podróży poprzez wdrożenie dedykowanej platformy informatycznej rozwiązaniem na sytuacje kryzysowe Klubu Podróży Horyzonty.

Celem projektu jest zapewnienie zdalnej i zautomatyzowanej obsługi klienta, co znacznie poprawi jakość świadczonych usług oraz zwiększy odporność biura na sytuacje kryzysowe.Dofinansowanie projektu z UE: 234 719,17 PLN